Damatlık Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Fame Residence Lara  Hep Yanıbaşınızda

Damatlık seçiminizde bir smokin veya bir takım elbise tercih edebilirsiniz. Damatlık elbisede renk olarak genellikle siyah tercih nedenidir ama lacivert, krem ve gri renk damatlıklar da görülmekte.

Damatlık seçerken, gelinlik modeli ile bir bütünlük sağlamasına dikkat etmeniz gerekir. Eğer özel dikim düşünüyorsanız, terzinizden iki ay kadar önce randevu almalısınız. Hazır alacaksanız yaklaşık bir ay kadar önceden araştırmaya başlamalısınız.  Hazır alacağınız için zaman sorununuz olmayacağını düşünebilirsiniz ancak bazen hazır smokinin üzerinde yapılacak tadilatlar zaman kaybına neden olabiliyor.

a) Smokin:

Smokinin vücut tipinize ve seçtiğiniz aksesuarlara uyumlu olmasına dikkat edin.

Smokinin klasik rengi, siyahsa da, arzu edildiği takdirde ceket ve pantolon farklı renk ve dokuda olabilir. Örneğin, beyaz veya vanilya renkli ceketle bordo pantolon… Ancak, ceket ve pantolon kumaşı aynı veya benzer kalite olmalı.

Pantolon: Satenden ve pililidir, yanı şeritlidir. Paçaları ayak bileğinin 5 cm kadar aşağısında olmalıdır yani ayakkabınızın üst tarafına değmelidir. Paçalar, kesinlikle kişinin hareketlerini kısıtlayacak şekilde dar veya duble paça olmamalıdır.                                                                                                                                                                                                                                                                                                 

Ceket: Smokin ceketi genelde satendir. Parlak ya da yarı mat dokuda başka kumaşlardan da olabilir. Ceket seçimi için, şal yaka, kruvaze stil ve tek sıra düğmeli alternatifler bulunmaktadır. Ceketin düğmeleri, ceketle aynı renkten ve dokudan olmalıdır. Ama parlak fantezi siyah düğme de kullanılabilir. Kollarda sadece birer düğme bulunur.

Omuzların kesimi ne çok dar, ne çok geniş olmalıdır. Ceket bedeninize tam oturursa smokin daha şık durur. Yaka kısmı, smokinin en önemli unsuru. Smokin ceketi yırtmaçsız ve cepleri kapaksız olur.

Gömlek: İyi ütülenmiş beyaz gömlek smokini tamamlar. Smokin, özel gömleği ile giyilir. İnce pamuklu veya ipekli olabilir.

Gömleğin manşeti bileğe yapışır ve tek düğmelidir. Düğmeler kaliteli kemik, sedef, parlak zımba olabilir.

Ülkemizde smokin gömleğinde genellikle Atatürk Yaka denilen tarz kullanılır. Manşet koldan biraz görünür.

Yelek: Düğmeleri tek sıralı olan smokinlerin içine giyilir. Göz alıcı parlak desenlerden ve renklerden uzak durun. Yelek kullanıyorsanız ayrıca kuşak kullanılmaz. Yeleğin vücudunuzu sarmasına ve düğmelendiğinde göğüs kısmının rahat olmasına özen gösterin. Yeleklerin arkası bantla ayarlanabilir olanları tercih etmeyin, ceketi çıkardığınızda hoş görünmeyecektir. Sırtı tam bir yelek alıp yelek tokalarıyla tutturarak belinize tam oturmasını sağlayabilirsiniz. Yelek boyunun pantolonunuzun bel kısmının biraz üzerine çıkmasına dikkat edin.

Kuşak: Düğmeleri tek sıralı olan smokinlerin içine giyilir. Göz alıcı parlak desenlerden ve renklerden uzak durun. Kuşak, smokine ve papyona mutlaka uymalı ve pilileri içe dönük olmalıdır. Bu aralara yapılan gizli ceplerde smokinin görüntüsünü bozmadan para ve anahtar gibi küçük ama önemli şeyler taşınabilir. Kuşak kullanıyorsanız, ayrıca yelek kullanılmaz.

Yeni smokin modellerinde, kuşak yerine, renkli pantolon askılarına da rastlanmakta. 

Ayakkabı: Ayakkabı denildi mi siyah rugan en klasiği. Siyah renkli ve bağcıklı modeller daha sade, daha rahat ve kullanışlıdır. Ancak bunların çok iyi parlatılması gerekir. Smokinin altına giydiğiniz bu tip ayakkabıların önü biraz uzun olur.

Düğün ayakkabılarınızı satın almak için akşam saatlerini tercih edin. Ayaklarınız biraz şişmiş olacağı için daha uygun bir numarayı alabilirsiniz. Yeni ayakkabılarınızın dans pistinde kaymaması ve ayağınızın ayakkabılarınıza alışması için düğünden önce evde birkaç defa giyip, gezin.

Papyon: Smokin için olmazsa olmaz bir aksesuardır. Smokininiz ile aynı kumaştan olmalıdır.

Kol Düğmeleri: Smokini tamamlayan en şık aksesuarlardır. Takılması şarttır. Kumaş değil, metal veya altın-gümüş benzeri düğmeleri tercih edin. Doğal renklerde ve gümüş ayrıntılı kol düğmeleri smokine çok yakışır. Kol düğmeleri her gömlekle kullanılamaz; manşetleri çift kapaklı ve köşeli olan gömleklerle kullanılır.  

Çorap: Çorapların siyah ve ince olması gerekir.

Mendil: Smokin ile mendil kullanılacaksa, mutlaka beyaz keten veya ipek olmalı.

 

b) Takım Elbise:

Ceket: Omuz kısımları dar olmaması ve ceketin bedene tam oturması gerekir. Düğün gününde oynayacağınızı dikkate alarak  kollara biraz pay verdirin.

Ceketinizin yaka uçlarına, kol manşetlerine, etek uçlarındaki astar ile kumaşın birleştiği kısma, cep kapaklarına dikkat edin. Sökük, büzülme, çekme, kesik olup olmadığına bakın.

Ceplerinizi gereksiz şeylerle doldurup şişirmeyin.

Gömlek: Gömlek ne üzerinizden dökülecek kadar bol ne de vücut hatlarınızı ortaya çıkartacak kadar dar olmalıdır. Gömleğin kolları, manşet, ceketin altından yarım parmak görünecek şekilde ayarlanmalıdır. Yaka dikişleri özenli olmalıdır. Boyun ve beden ölçüleri gömlek seçiminde dikkate alınmalıdır. Pamuklu kumaş tercih edilmeli, düğmeler kumaşla uyum içinde olmalıdır.

İyi bir gömleği gösteren yeri yakasıdır. Uzun ve dar yüzlü erkeklerin uzun yakalardan kaçınması, yuvarlak yüzlü erkeklerin ise geniş yaka kullanmaması tavsiye edilir. En ideali Atatürk yaka beyaz gömlekle, İngiliz tarzı kısa bir kravat ya da papyon takmanızdır. Gömleğinizin yakaları mutlak surette rahat olmalı, boğazınızı sıkmamalıdır.

Koyu renkli gömleklerden kaçınmanızda fayda var çünkü koyu renk, ceketinizi çıkardığınızda teri daha çok belli eder.

Yelek: Canlı renkli bir yelek ile gayet mütevazı olan takım elbiseniz, çok şık ve de modern bir havaya bürünebilir. Yeleğiniz beden ölçülerinize uygun olmalıdır zira ceketinizi çıkarmak zorunda kaldığınızda yelek kullandığınız için şıklığınız devam edecektir.

Yeleğin vücudunuzu sarmasına ve düğmelendiğinde göğüs kısmının rahat olmasına özen gösterin. Yeleklerin arkası bantla ayarlanabilir olanları tercih etmeyin çünkü ceketi çıkarttığınız takdirde hoş görünmeyecektir. Sırtı tam bir yelek alıp yelek tokalarıyla tutturarak belinize tam oturmasını sağlayabilirsiniz. Yelek boyunun pantolonunuzun bel kısmının biraz üzerine çıkmasına dikkat edin.

Kemer: Damatlığınızla birlikte eğer kemer kullanmak istiyorsanız, ayakkabınızla aynı deriye sahip olmasına dikkat edin. Kemerin tokası da sade ve şık görünmelidir. Abartılı bir tokaya sahip olan kemer, damatlığınızın mükemmelliğini bir anda bozabilir. Kemerinizin rengi ayakkabı ve damatlığınız ile uyumlu olmalı. Boyunun çok uzun olmamasına özen göstermelisiniz.

Papyon - Kravat – Fular: Öncelikle hangisini takmak istediğinize karar vermelisiniz. Fular takarsanız, yelek de giymeniz gerekir; mevsime, mekâna ve beğeninize göre kararınızı verebilirsiniz.

Papyon takacaksanız; gümüş, beyaz, siyah renklerde bir papyon seçin. Kravat tercih ediyorsanız, kıyafetinize uygun bir kravat tercih etmelisiniz.

Yakanızı ise kravata uygun bir mendille ya da gelin buketinden küçük bir çiçekle tamamlayabilirsiniz. Cep mendili yaka aksesuarınızın kumaşından da yapılmış olabilir.

Yaka çiçeklerini gelin çiçeği siparişi verilirken ısmarlamalısınız. Kendiniz için ve yakın aile fertleri için sayı vermeyi unutmamalısınız.

Ayakkabı: Siyah ayakkabı her zaman damatlık takım elbiselerde tercih nedenidir. Gri bir takım elbise ile de yine siyah renkte bir ayakkabı kullanabilirsiniz. Ancak, kemik renginde veya lacivert takım elbiselerde kumaş ile aynı renkte ayakkabı seçmeniz uygundur. Ayrıca ayakkabınız asla mokasen olmamalıdır.

Ayakkabılarınızı satın almak için de akşam saatlerini tercih edin ki, ayaklarınız biraz şişmiş olacağı için daya uygun bir numarayı alabilesiniz. Yeni ayakkabılarınızın dans pistinde kaymaması ve ayağınızın ayakkabılarınıza alışması için düğünden önce evde birkaç defa giyip, gezin.

Çorap: Çorabınızı damatlığınızın rengine uygun seçmelisiniz. Kombine bir damatlık seçiminde bulunduysanız, pantolonunuzun rengine veya ayakkabınızın renginde bir renk seçmelisiniz. Düğün gününüzde aynı çoraptan bir de yedek bulundurun yanınızda. İkincisini günün tüm koşuşturmasından sonra düğün mekânına gitmeden önce giyerseniz daha rahat hisseder, daha şık görünürsünüz.

Kravat İğnesi: Kravat iğnesi kullanacaksanız, kol düğmelerinizle takım bir iğne tercih edebilirsiniz.

antalyadadugun.com bir Fame Residence Lara sitesidir.

Facebook Sayfası: Fame Residence Lara Düğünleri

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              

18 Şubat 2013, 15:36
Facebookta Paylaş